Dania – święta wielkanocne
Data publikacji 29 lutego 2020
Wielkanoc to bardzo ważne wydarzenie i święto w życiu każdego Polaka, również tego niewierzącego. Nazywana jest często „drugim bożym narodzeniem” lub po prostu „świętami” co również nawiązuje do świąt bożego narodzenia. Jest to również najważniejsze święto w religii katolickiej, ponieważ celebruje ono zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Jest to święto ruchome
Oznacza to, że każdego roku obchodzimy święta wielkanocne innego dnia. W 2019 roku Wielkanoc przypadała na 21 kwietnia, w tym roku będzie to 12 kwietnia, natomiast za rok święta wielkanocne będą obchodzone w polskich domach o wiele wcześniej bo już 4 kwietnia.
Bardzo ważnym elementem świąt wielkanocnych jest oczywiście święconka. Czym jest święconka? Jest to wszystko to co chcemy żeby zostało w Wielkanoc poświęcone przez księdza w kościele. Przyjęło się, że święconkę wkłada się zazwyczaj do dużego koszyka, który dodatkowo jest przyozdabiany. Najczęściej święcone są oczywiście produkty spożywcze, takie jak jajka, mięsa czy konfitury. Czasami święci się również owoce i warzywa, czy też nawet soki i alkohole. Innym ważnym elementem, który współistnieje razem ze święconką, jest tradycja malowania jajek do święcenia na różne kolorowe wzory. Czasami jajka malowane są ręcznie, a czasami przy użyciu specjalnych koszulek.
Śniadanie i obiad
Innym ważnym elementem każdej Wielkanocy, jest świąteczne śniadanie i obiad. Dania na święta wielkanocne pełnią tutaj bardzo ważną rolę, dlatego do ich przygotowania podchodzi się zawsze z dużą pieczołowitością.
Większość dań wielkanocnych zawiera w sobie oczywiście z wiadomych powodów kurze jaja. Chyba najpopularniejszym z takich dań jest żurek z jajkiem i białą kiełbasą. Do przygotowania takiego żurku będziemy potrzebowali gotowy żur w butelce, trochę białej kiełbasy, kilkanaście jaj (po 3-4 na osobę), natkę pietruszki, sól, pieprz oraz trochę kwaśnej śmietany osiemnastki.
Innym popularnym daniem wielkanocnym w którym główną rolę odgrywają jajka i które jest trochę zbliżone do żuru, jest oczywiście barszcz biały z jajkiem. Do zrobienia białego barszczu potrzeba gotowego barszczu w butelce (można zrobić też taki barszcz samemu), wędzony boczek, trochę białej kiełbasy (takiej samej jak przy żurku), sól, pieprz, kilkanaście jajek, a także tak samo jak w przypadku przepisu na żur, trochę kwaśnej śmietany 18%.
Podczas Wielkanocy ważne są również wszelkiego rodzaju sałatki. Najpopularniejszą sałatką na to święto jest bez wątpienia tradycyjna sałatka jarzynowa przygotowywana z gotowanych i posiekanych jarzyn oraz majonezu.