Co trzeba wiedzieć, wymieniając akumulator?
Data publikacji 24 września 2021Akumulatory od lat są używane do zasilania najróżniejszych urządzeń i maszyn, od samochodów, przez kosiarki, po elektryczne narzędzia budowlane. Niezależnie od tego, jak dobrze wykonane jest przenośne źródło prądu, to prędzej czy później się zużywa i trzeba je wymienić. Zakup nowego akumulatora nie jest jednak taki prosty, a wybierając odpowiedni model urządzenia, jak i sam sklep z akumulatorami, trzeba pamiętać o bardzo wielu czynnikach. Odpowiednią wiedzą trzeba się wykazać również po zakupie mobilnego źródła prądu. O czym dokładnie trzeba wiedzieć wymieniając akumulator?
Cechy dobrego akumulatora
Nierozłączną cechą każdego akumulatora jest poręczność. Dlatego też dobry akumulator jest jak najmniejszy i najlżejszy, zachowując przy tym parametry odpowiadające potrzebom użytkownika. Poza takimi cechami jak stopień prądu rozruchowego czy szata graficzna, mowa tu przede wszystkim o pojemności akumulatora. W końcu to na tym każdemu klientowi sklepu z akumulatorami zależy najbardziej. Mimo wszystko akumulatory powinny też być w jak największym stopniu odporne na mróz i uszkodzenia, zwłaszcza jeżeli są one regularnie narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak w przypadku akumulatora do fotowoltaiki czy łodzi.
Jak dbać o akumulator?
Wielu osobom wydaje się, że akumulator to niezawodne urządzenie, a winą za jego szybkie zużycie obarczają producentów. Prawda wygląda jednak tak, że większość akumulatorów trafiających do wymiany była źle eksploatowana. Wystawianie sprzętu zarówno na bardzo wysokie, jak i zbyt niskie temperatury, jest bezpośrednią przyczyną jego szybkiego zużywania się. To samo dotyczy nieładowania go do pełna, a tym bardziej korzystania z akumulatora gdy ten jest rozładowany. Często też zapomina się o tym, że akumulatorowi zawsze trzeba dać czas na swobodny rozruch. Znaczenie ma też zapewnienie źródłu prądu stabilności po zamontowaniu w samochodzie czy kosiarce, a także zabezpieczenie go przed obijaniem się i uszkodzeniami mechanicznymi.
Kilka słów o wymianie akumulatora
Wymienianie akumulatorów nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Klienci sklepów z akumulatorami popełniają wiele błędów, które przekładają się na ich niezadowolenie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby kupić akumulator określony przez producenta zasilanego urządzenia lub przynajmniej taki, który będzie do niego bardzo zbliżony budową i parametrami. Co więcej, wymiana akumulatora jest czynnością, która powinna być wykonywana regularnie.
Prawie zawsze wśród informacji podanych przez producenta można znaleźć wzmiankę o okresie, po którym należy wymienić sprzęt. Wiele osób to zaniedbuje, ponieważ akumulator jeszcze działa i wydaje się sprawować dobrze. Jednak prawda jest taka, że zużywające się już przenośne źródło prądu potrafi mieć bardzo zły wpływ na zasilany sprzęt, a także samemu być przyczyną awarii w najmniej spodziewanych momentach. Ponadto stary akumulator musi być koniecznie oddany do recyklingu, ponieważ stanowi on ogromne zagrożenie dla środowiska.
Czy nowe akumulatory są gorsze od starych?
Wśród klientów sklepów z akumulatorami panuje przekonanie, że dawne źródła zasilania sprawdzały się znacznie lepiej od tych dostępnych na współczesnym rynku. Jest to jednak mit wynikający z przeoczenia pewnej ważnej kwestii. Mianowicie chodzi tutaj o to, iż nowoczesne urządzenia i maszyny są znacznie bardziej wydajne i pochłaniają dużo mniej prądu od tych sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat. Nowoczesne modele czy technologie – np. akumulatory AGM lub żelowe – to obecnie najlepsze pod kątem efektywności rozwiązania. Warto na bieżąco śledzić nowinki i zapoznawać się z innowacjami, pojawiającymi się na rynku mobilnych źródeł prądu.